1991'den Bugüne

Şanliurfa da "KURBAN ISKENCESI" icin yasa ve yonetmelikler geregi adli ve idari sorusturma

Sevgili Arkadaslar,

Arkadasimiz Sema Mandev Sanliurfa'da yapilan "Kurban Iskencesi" icin Diyanet Islerinden Sorumlu Devlet Bakani Faruk Celik'e, bogaya iskence yapan Mehmet Halil Caylan hakkinda, asagidaki kanun, yonetmelik ve tebliglere gore adli ve idari sorusturma acilmasi talebini iceren asagidaki kapsamli yaziyi yolladi.

Sema Mandev'in yazisinda atifta bulundugu benim toplu olarak gormeniz acisindan alt alta yazdigim bu kanun, yonetmelik ve tebligleri dikkatle incelerseniz, bu "Kurban Vahsetinde" cok yonlu suc oldugunu goreceksiniz.

a- Kurban Hizmetlerinin Diyanet Isleri Baskanliginca Yurutulmesine Dair Yonetmelik,

b- 5199 Hayvanlari Koruma Kanunu ,

c- T.C.Başbakanlık Diyanet Isleri Baskanligi, 2009 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Teblig,

d- 2872 Cevre Kanunu

e. 5237 Türk Ceza Kanunu,

Lutfen, asagida paylastigim Sema hanimin hazirlayip yolladigi yaziyi maildeki adreslerin tumune sizler de yollayin. Sadece 900 tl vererek bu vahsetin bedelini odeyip kurtulmamali bu kisi. Eger ceza artarsa daha dogrusu hak ettigi cezayi alirsa, bu diger ilkel cellatlara da ornek olur.

Bicaklanarak, bacaklari kesilerek  KANLI IBADETE !!!!! vesile olan o gariban hayvancigin acilari en azindan baska canlarin kurtulmasina vesile olsun.

Selam ve sevgilerimle.... nesrin/ HAYTAP/DOHAYKO


Dilekce ayrica Bimer uzerinden de yollanmistir.

Tarih..30.11.2009
Sayı..155/2009
Konu..Sanliurfa Kurbanlik Bogaya Iskence eden Mehmet Halil Caylan Hakkında Adli ve ıdari Sorusturma Talebi.

T.C.Basbakaniık
Diyanet Isleri Baskanligindan  Sorumlu Devlet Bakani
Sayın Faruk Celik
,

Urfa Ilimizde, insan olmaya, islam olmaya, uygar olmaya aykiri bicimde, çagdas dunyaya karsi utandiran goruntulerle, asagidaki basin haberinde resimleri ve videoda goruntuleri gorulecegi uoere bir kurbanlık bogaya "ibadet" adina iskence yapilmistir.

Insan olmanin erdemlerini tasiyan her bireyin kabul edemeyecegi bu vahset,maalesef bolge halkinin,cocuklarin,Belediye Zabıta Gorevlilerinin ve Emniyet gorevlilerinin onuccc gerceklesmistir.

Zavallı Boga ya iskence eden Mehmet Halil Ceylan ve yanindakiler adeta dokunulmazlik zirhiyla hayvana yaptıkları iskenceyi devam ettirmişlerdir.Olaya tanik olan Belediye Zabita gorevlileri ve Emniyet Gorevlileri, bu vahseti uygulayan kisiyi ve kisileri durduramamislardir. Can havliyle dort saat suren bir kacma suuesinde yuzlerce kez olup olup dirilen bu hayvan,olumu  yavas yavas  can cekiserek ve izdirapla karsilamistir.

Bu baglamda;

Asagidaki yasa maddeleri geregi,

1- Ibadet adi altinda hayvana eziyet eden,olmeden vucuduna mudahalelerde bulunmak kaydiyla iskence cektiren Mehmet Halil Caylan ve bu kisiye yardim eden diger kisilerin her biri hakkinda

a-      Kurban Hizmetlerinin Diyanet Isleri Baskanliginca Yurutulmesine Dair Yonetmelik,

Madde; 21,Madde 25 geregi,

b-     5199 Hayvanlari Koruma Kanunu ,

Madde 12(1.ve 2.fıkra),Madde 14 a-e-j bendleri gereği,

2-     Hayvan Kesim konusunda ehil olmayan Mehmet Halil Caylan hakkinda,

a-      5199 Hayvanları Koruma Kanunu,

Madde 12  (1.fıkrası) gereği

b-  T.C.Başbakanlık Diyanet Isleri Baskanligi, 2009 Yılı Kurban Hizmetlerinin

Uygulanmasına Dair Teblig,

Madde 11 (5.bend) gereği

c-      Kurban Hizmetlerinin Diyanet Isleri Baskanliginca Yurutulmesine Dair Yonetmelik ,

Madde;21 gereği

3-     Umuma acik,cadde ortasinda hayvani kesen Mehmet Halil Ciylan hakkinda,

a- T.C.Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanlığı, 2009 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ,

Madde 11 (1,2 ve 4.bend) gereği,

b-     2872 Cevre Kanunu,

Madde 20 (s bendi) gereği,

4-     Gozetimi altında olan hayvanı serbest bırakan ve kontrol altına alınmasında ihmal gösteren Mehmet Halil Ceylan hakkında,

a-   5237 Türk Ceza Kanunu,

Madde 177 hükmü,

5-     Hayvana yaptığı işkenceyi ve eziyeti engellemeye çalışan vahşeti engellemek isteyen kişilere,Zabıta Görevlilerine ve Emniyet Görevlilerine elindeki bıçakla tehditkar vaziyette karşı çıkarak genel güvenliği kasten tehlikeye sokan Mehmet Halil Çayan  hakkında,

a-   5237 Turk  Ceza Kanunu,

Madde 170 (1.fıkra c bendi,silahla ateş eden patlayıcı madde kullanan)hükmü,

Madde  265 (1 ve 4.fıkra) hükmü kapsamında,

adli işlem ve soruşturma başlatılmasını,alınacak tedbirler ve yapılacak yasal işlemlerle ilgili 4982 Bilgi Edinme Hakkı Kanunu ve 3071 Dilekçe Hakkı Kanunu gereği Kanuni sürecinde tarafıma bilgi verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımla arz ederim.

Sema Mandev
Dohayko Gurpinar/Istanbul Yonetim Kurulu Baskani

DAĞITIM...BIMER, Cevre ve Orman Bakanligi, Icisleri Bakanligi, Diyanet Isleri Baskanligi, Şanlıurfa Belediye Baskanligi, Şanlıurfa Il Cevre ve Orman Mudurlugu, Urfa Emniyet Mudurlugu,Şanlıurfa İl Tarım Müdürlüğü,Şanlıurfa İlçe Müftülükleri,Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü,Şanlıurfa İl Valiliği,Basın Kuruluşları,Hayvan Hakları Federasyonu Platformu(Haytap)

Ek.. Gazete haberi ve resimleri
T.C.Kimlik No;29726302304
Tel..
Gürpınar-Beylikdüzü-İstanbul


Kurban Hizmetlerinin Diyanet Isleri Baskanligiuca Yurutulmesine Dair Yonetmelik

(Resmi Gazete Yayın Tarih ve Sayısı: 18.08.2002/24850)
Hayvanların kesimi

Madde 21 - Hayvanların kesimi, kurban kesim yerlerinde kurbanını kendisi kesmek isteyen ehil kişilerce veya kasaplığı meslek edinmiş ya da Kurban Kesim Elemanı Yetiştirme ve Geliştirme Kursu Bitirme Belgesine sahip kişiler tarafından, dini kuralların gerektirdiği özel koşullar dikkate alınarak, korkutmadan, ürkütmeden, en az acı verecek şekilde, temizlik kurallarına uyularak ve usulüne uygun olarak bir anda yapılır.

Hayvan hakları

Madde 25 - Kurban satış ve kesim yerlerinde hayvanların korunması, gözetilmesi, bakımı ve kötü muamelelerden uzak tutulması yanında, temizlik, sağlık ve güvenliklerine özen gösterilir. Hayvanlar uygun vasıtalarla ve eziyet edilmeden taşınır.

Hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, dövmek, aç ve susuz bırakmak, aşırı soğuğa veya sıcağa maruz bırakmak, bakımlarını ihmal etmek, kesin olarak öldüğü anlaşılmadan vücutlarına müdahalede bulunmak yasaktır.


HAYVANLARI KORUMA KANUNU - Kanun No. 5199 -  Kabul Tarihi : 24.6.2004

Hayvanların kesimi

MADDE 12. - Hayvanların kesilmesi; dini kuralların gerektirdiği özel koşullar dikkate alınarak hayvanı korkutmadan, ürkütmeden, en az acı verecek şekilde, hijyenik kurallara uyularak  ve usulüne uygun olarak bir anda yapılır. Hayvanların kesiminin ehliyetli kişilerce yapılması sağlanır.

Dini amaçla kurban kesmek isteyenlerin kurbanlarını dini hükümlere, sağlık şartlarına, çevre temizliğine uygun olarak, hayvana en az acı verecek şekilde bir anda kesimi, kesim yerleri, ehliyetli kesim yapacak kişiler ve ilgili diğer hususlar Bakanlık, kurum ve kuruluşların görüşü alınarak, Diyanet İşleri Başkanlığının bağlı olduğu Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelikle belirlenir.

Yasaklar

MADDE 14. - Hayvanlarla ilgili yasaklar şunlardır:

a) Hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak, dövmek, aç ve susuz bırakmak, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak, bakımlarını ihmal etmek, fiziksel ve psikolojik acı çektirmek.

e) Hayvanların kesin olarak öldüğü anlaşılmadan, vücutlarına müdahalelerde bulunmak.

j) Hayvanlarla cinsel ilişkide bulunmak, işkence yapmak.

Cezalar

MADDE 28.

ı) 12 nci maddenin birinci fıkrasına aykırı hareket edenlere hayvan başına beşyüzmilyon lira; ikinci fıkrasına aykırı hareket edenlere hayvan başına birmilyarikiyüzellimilyon lira idarî para cezası.

k) 14 üncü maddenin (a), (b), (c), (d), (e), (g), (h), (ı), (j) ve (k) bentlerine aykırı davrananlara ikiyüzellimilyon lira idarî para cezası; (f) ve (l) bentlerine aykırı davrananlara hayvan başına ikimilyarbeşyüzmilyon lira idarî para cezası verilir, kesilmiş ve canlı hayvanlara el konulur.

T.C.
BAŞBAKANLIK
Diyanet İşleri Başkanlığı

Diyanet İşleri Başkanlığından:

2009 YILI KURBAN HIZMETLERINI
UYGULANMASINA DAIR TEBLİG

Kurbanlık hayvanların kesiminde ve kesim yerlerinde dikkat edilecek hususlar

MADDE 11 – (1) Kurbanlık hayvanlar, şehir ve kasabalarda çalışma izni almış mezbaha ve kombinalar ile Komisyonların önceden belirlediği kesim yerlerinde; köylerde ve önceden belirlenmiş kesim yeri bulunmayan yerlerde, kendi bahçelerinde usulüne uygun olarak ve çevreye zarar vermeyecek şekilde kesilecektir.

(2) Cadde, sokak ve park gibi kamu alanlarında kurbanlık hayvan kesimleri yapılmayacaktır.

(5) Kurbanlık hayvanlar, kasaplar ve eğitim görmüş ehil kişilerce hayvanların yaralanma ve gereksiz yere acı veya ıstırap çekmeyecekleri şekilde usulüne uygun olarak yatırılmalı ve kesilmelidir. Kurbanlık hayvan kesiminde kullanılacak bıçaklar yeterince keskin olmalıdır.

Denetim ve cezai işlemler

MADDE 17 –

(4) Valilikler, cadde, sokak ve parkları kurban kesim yeri olarak kullananlar ile kurban kesiminden sonra kan, atıklar ve iç organlarını sokak, cadde ve parklarda bırakanlara gerekli yasal yaptırımları uygulayacaktır.

CEVRE KANUNU (1) (2)

Kanun Numarası  : 2872

BEŞİNCİ BÖLÜM

Cezai hükümler

İdari nitelikteki cezalar:

Madde 20 – (Değişik: 26/4/2006 – 5491/14 md.)

s) Umuma açık yerlerde her ne şekilde olursa olsun çevreyi kirletenlere 100 Türk Lirası idarî para cezası verilir

 

TÜRK CEZA KANUNU - Kanun No. 5237- Kabul Tarihi : 26.9.2004

Hayvanın tehlike yaratabilecek şekilde serbest bırakılması

MADDE 177. - (1) Gözetimi altında bulunan hayvanı başkalarının hayatı veya sağlığı bakımından tehlikeli olabilecek şekilde serbest bırakan veya bunların kontrol altına alınmasında ihmal gösteren kişi, altı aya kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

Genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması

MADDE 170. - (1) Kişilerin hayatı, sağlığı veya malvarlığı bakımından tehlikeli olacak biçimde ya da kişilerde korku, kaygı veya panik yaratabilecek tarzda;

a) Yangın çıkaran,

b) Bina çökmesine, toprak kaymasına, çığ düşmesine, sel veya taşkına neden olan,

c) Silâhla ateş eden veya patlayıcı madde kullanan,

Kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Yangın, bina çökmesi, toprak kayması, çığ düşmesi, sel veya taşkın tehlikesine neden olan kişi, üç aydan bir yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

Görevi yaptırmamak için direnme

MADDE 265. - (1) Kamu görevlisine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla, cebir veya tehdit kullanan kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Suçun yargı görevi yapan kişilere karşı işlenmesi hâlinde, iki yıldan dört yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

(3) Suçun, kişinin kendisini tanınmayacak bir hâle koyması suretiyle veya birden fazla kişi tarafından birlikte işlenmesi hâlinde, verilecek ceza üçte biri oranında artırılır.

(4) Suçun, silâhla ya da var olan veya var sayılan suç örgütlerinin oluşturdukları korkutucu güçten yararlanılarak işlenmesi hâlinde, yukarıdaki fıkralara göre verilecek ceza yarı oranında artırılır.

(5) Bu suçun işlenmesi sırasında kasten yaralama suçunun neticesi sebebiyle ağırlaşmış hâllerinin gerçekleşmesi durumunda, ayrıca kasten yaralama suçuna ilişkin hükümler uygulanır.

BASIN HABERLERİ VE VİDEO LİNKİ

http://www.cnnturk.com/2009/turkiye/11/27/bogaya.akil.almaz.iskence/553392.2/index.html Bogaya akil almaz iskence

Sanliurfa'da kacan bir kurbanlik boga gorenlerin icini acitan eziyete maruz kaldi. Once arka bacaklari, sonra yavas yavas iskenceyle bogazi kesildi. Hayvana kentin merkezindeki bir caddede yapilan iskenceye sessiz kalmayan bir iki kisi ciktiysa da onlar da zorla susturuldu. Kurban edecekleri bogayi ellerinden kacirdilar. Yakalayamadilar. Sonra ofkelendiler. Ama beceriksizligine degil, dogal tepki veren bogaya. 4 saat sonra, Sanliurfa Emniyet Mudurlugu binasi onunde sikistirildi kurbanlik boga. Ve elinde bicakla iskenceye basladi biri. Adi Mehmet Caylan. Kasap degil ama yine de hayvan kesimi yapiyor.

Art arda sapladi bicagi bogaya.

Arka ayaklarını parcaladi. "Yapma etme yazıktir gnahtir" diyecek olanlar cikti. Ama elindeki bicagi sallayip bagirarak susturdu onlari Mehmet Caylan.

boğaya işkence

boğaya işkence

boğaya işkence

cross