1991'den Bugüne

Ardicli Evleri YK Baskanligina, posetlenip cop konteynirina atilan kediler icin yasal uyarilarimiz h

Konu: Esenyurt/ Ardicli Evleri yonetimince yasaya aykiri olarak hayvanlara iliskin olumsuz yaklasim  hakkinda yasal islem talep edilecegi..
                           
                                                    Ardicli Evleri Yonetim Kurulu Baskanligina,

               Oncelikle asagidaki maddelenmis hususlari bilginize sunuyoruz:
               1. 5199 sayili Hayvanları Koruma Kanunu, sahipsiz hayvanlarin yasam haklarini  "Yasal" guvence altina almistir. (EK 1)
               2. Sahipsiz hayvanlara iliskin her turlu islem, yasanin uygulayicisi olan Valilik Il Cevre Mudurlukleri ve "Belediyelere" verilmistir. Belediyeler disinda hic bir kurum ve kurulus sahipsiz hayvanlara mudahale edemez, toplayamaz, bir yerden bir yere tasiyamaz. (EK 2)
               3. Belediyelerin toplayip rehabilite ettikleri hayvanlarin dahi "ALINDIKLARI YERE" birakilmalari esastir. Hic bir hayvanin yeri degistirilemez, alistigi ve yasadigi yerde yasami kanunlarla desteklenir, devam eder. (EK 3)
               Siteniz ve diger siteler hayvanlarin dogal yasam alani olan bolgelere kurulmustur. Yasam alanlarini gasp ettigimiz, yerine beton bloklar diktigimiz, her yeri asfalt yaptigimiz bu ortamda, bu hayvanlara "gidecek yer" bırakmadigimiz aciktir.       
               Gerek insani boyutta ve gerekse yasal boyutta bu hayvanlarla birlikte yasamak zorundayiz.
               Gıdalarımıza zararli katki maddeleri koyarak bizi icten ice oldurenleri, sokaklarda üc kurus icin insan bıcaklayanları, bizi korkudan serbestce yuruyemez hale getirenleri goz ardi ederek, caresiz hayvanlari en buyuk tehlike olarak gormek ve yok edilmelerini  talep etmek, vicdani olmadigi gibi uygar bir yaklasim da olamaz.
                Sitenizde hayvanlara iliskin, ozelikle de site icerisinde yasmakta olan kedilerin yonetiminiz tarafindan verilen emir ile site gorevlileri tarafindan toplanarak posetlerin icerisine koyuldugunun ve bu hayvanlarin bu sekilde cop konteynirlarina atilmis olduklarinin haberi tarafimiza ulasmistir.
               Ayrica siteniz kimi sakinlerinin ve yonetiminizin kedileri besleyen gonullulere, kedileri beslemelerinden oturu tepki gostermekte oldugu bilgisi de tarafimiza ulasan bilgiler arasindadir.

                Bu durum kesinlikle yasayi ihlal etmektir. Bu katliamlarin devam etmesi  durumunda:
                1. Site yonetim kurulunuz hakkinda, 5199 sayili yasayi ihlalden Istanbul Valiligine ve Il Cevre Mudurlugune yazi yazilarak, hakkinizda idari sorusturma acilmasi ve idari para cezasi verilmesi talep edilecektir.
               
                2. Kaymakamlik denetim elemanlarinca sitenizde yasayan hayvanlarin yasam haklarinin korunmasi icin tedbir alinmasi talep edilecektir.
                3. Ekodenge icinde onemli yer tutan kedileri yok ederek ekolojik dengeyi bozarak cevreye zarar verilmesi sebebi ile yine Il Cevre Mudurlugune ve Jandarma Komutanligina hakkinizda sorusturma acilmasi icin sikayette bulunulacaktir.

                4. Bu gun bu kedileri torbalara koyarak cop konteynirlarina atan kisilerin, yarin cocuk, kadin, yasli gibi kendini koruyamayan insanlara da zarar verecek potansiyel suclu olmalari nedeni ile, tedbir alinmasi acisindan Emniyet Mudurlugu Toplum Destekli Polis Subesine de bas vurulacaktir.
                Ama sosyo kulturel olarak ust duzeyde insan yapisina sahip olan siteniz ve yonetiminizin bu tur bir ortama sebebiyet vermeyecegini umut ediyor, olayin takipcisi olacagimizin bilinmesi ricamizla saygilarimizi sunuyoruz.

                                            Berna Ozudogru
           HAYTAP Hayvan Haklari Federasyonu Temsilcisi 

TC Kimlik: 20671120548
Iletisim: 0 537 395 17 95
ISTANBUL         
Not: Ilgili yasalar icin bakilacak siteler: www.dohayko.org    www.haytap.org     
 
EK 1
5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu
BİRİNCİ BÖLÜM-Amaç
MADDE 1. - Bu Kanunun amacı; hayvanların rahat yaşamlarını ve hayvanlara iyi ve uygun muamele edilmesini temin etmek, hayvanların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarını, her türlü mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamaktır.
MADDE  4. - Hayvanların korunmasına ve rahat yaşamalarına ilişkin temel ilkeler şunlardır:
a) Bütün hayvanlar eşit doğar ve bu Kanun hükümleri çerçevesinde yaşama hakkına sahiptir.
b) Evcil hayvanlar, türüne özgü hayat şartları içinde yaşama özgürlüğüne sahiptir. Sahipsiz  hayvanların da, sahipli hayvanlar gibi  yaşamları desteklenmelidir.
c) Hayvanların korunması, gözetilmesi, bakımı ve kötü muamelelerden uzak tutulması için gerekli önlemler alınmalıdır.
____________________________________________________
EK 2
Hayvanlarin Korunmasina Dair Kanunun Uygulama Yonetmeligi
Sahipsiz ve Güçten Düşmüş Hayvanların Toplatılması ve Bakılması
MADDE 20 – (1) Sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanlar aşağıdaki esaslara göre toplatılır:
a) Belediyelerde sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanların toplatılması için ihtiyacı karşılayacak bir toplama ekibi kurulur.
b) Belediyeler tarafından, hayvan toplama ekiplerinin kurulması, bu kişilerin ehil kişilerden oluşması ve dönemsel olarak sorumlu veteriner hekimce eğitime tutulmaları sağlanır.
c) Eziyet edilmeden toplanılacak veya toplattırılacak sahipsiz hayvanlar, nakliye araçlarında kafesler içerisinde geçici bakımevlerine kısırlaştırılıp ve aşılattırıldıktan sonra tekrar geri bırakılmaları için nakledilir. Toplanan hayvanların nakil esnasında herhangi bir zarar görmemesi için tüm önlemler alınır.
d) Sahipsiz hayvanlar öncelikle kafes ve ağ ile yakalanır. Bu metotlarla yakalamanın mümkün olmadığı durumlarda yakalama sopasıyla da yakalama yapılabilir. Uyuşturucu tüfek uygulamaları ile yakalama ancak veteriner hekim kontrolü altında yapılır.
_______________________________________________
EK 3
5199 sayili yasanin uygulama Yonetmeligi
MADDE 21 – (1) (Belediyelerce) Toplanilan sahipsiz ve gucten dusmus hayvanlar asagidaki esaslara gore bakilir:
d) Gecici bakimevlerinde on gun sure ile gerekli duyurular yapildigi halde sahiplendirilemeyen hayvanlar kontrolleri, asilari ve tibbi mudahaleler ile kisirlastirilmalari yapildiktan ve operasyon yaralari kapandiktan en az yedi gun sonra kayit altina alinip, mudahale gormus olduklarini gosteren isaretleri uzerlerinde olacak sekilde veteriner hekimin onayiyla alindiklari ortama geri birakilir.

EK 4..Kedilerin oldurulmesinin insanlik sucu olduguna iliskin gorseller..

Broşürleri sitede görüntümelek için tıklayın

Broşürlerin resimlerini indirmek için tıklayın.

 

Brosurler Kedi

 Brosurler Kedi

Brosurler Kedi

Brosurler Kedi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

--
Siteyi ziyaret ederek daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. www.dohayko.org

cross