1991'den Bugüne

Bursa-Osmangazi'de vurularak oldurulen kopek hk. TCK ve 5199 geregi sorusturma istemi

Not: Muracaatimiz BIMER uzerinden direkt olarak da yapilmistir.

TARIH : 08.07.2009           
KONU  : Bursa-Osmangazi ilcesinde ates edilerek oldurulen kopek hk. TCK ve 5199 sayili yasalar geregi adli idari sorusturma acilmasi hk. 

BURSA VALILIGI YUKSEK MAKAMINA
              Bursa-Osmangazi ilcesi Demirtas mah.Cumuhuriyet mah 230 sk da, sokakta kendi halined yatan bir kopek atesli silahla vurularak oldurulmus ve durum gorgu taniklari tarafindan jandarmaya bildirilmistir.

              Toplumumuzda silahin bu kadar yaygin olmasi ve bunun yasalara meydan okurcasina, yalniz hayvan degil insan hayatini da tehlikeye atacak sekilde  kullanilmasi gercekten cok vahim bir durumdur.

              Bursa Osmangazi ilcesinde ilcesinde gerceklesen bu cinayet ile ilgili olarak asagidaki hususlarin yapilmasini talep ediyoruz.

              1. Emniyet guclerince sahsin silahinin ruhsatli olup olmadiginin arastirilmasi, buna gore islem yapilmasini talep ediyoruz.

              2. Genel guvenligin kasten tehlikeye sokulmasi kapsaminda  5237 sayili TCK nin, Ucuncu Kisim Birinci Bolum,  170/1/c. maddesi "Silâhla ateş eden veya patlayıcı madde kullanan" hukmu kapsaminda adli islem yapilmasini talep ediyoruz.

              3. Bursa Valiligi Il Cevre Mudurlugunun 5199 sayili Hayvanlari Koruma Kanunun kendisine verdigi yetki ile idari sorusturma acmasini, olduruldugu tespit edilen kopek icin, yasada belirtilen idari para cezasinin uygulamasini talep ediyoruz.

              Konu ile ilgili olarak tarafimiza yapilan adli ve idari islemler konusunda 4982 ve 3071 sayili yasalar geregi bilgi ve cevap verilmesini emir ve musaadelerinize saygilarimla arz ederim.

Saygılarimizla 
Nesrin Citirik
HAYTAP HAYVAN HAKLARI FEDERASYONU uyesi DOHAYKO Genel Sekreteri
TC Kimlik No..132 300 91 212

Dağıtım: 
TBMM Baskanligi, TBMM Dilekce Komisyonu Baskanligi,  Cevre ve Orman Bakanligi Doga Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Icisleri Bakanligi Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü, Bursa Il Cevre Mudurlugu, Bursal İl Jandarma Komutanlıgı, Bursa Il Emniyet Mudurlugu, Osmangazi  Belediyesi, Osmangazi Ilce Emniyet Mudurlugu, Osmangazi Kaymakamligi, Bursa il hayvan koruma kurulu,  HAYTAP Hayvan Haklari Federasyonu, DYBD platformu, Ilgili Basin Kuruluslari

Ek 1. Oldurulen kopegin resimleri
Ek 2. TCK nin ilgili maddesi   
Ek 2.TÜRK CEZA KANUNU Kanun No. 5237     
   

Genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması
MADDE 170. -
(1) Kişilerin hayatı, sağlığı veya malvarlığı bakımından tehlikeli olacak biçimde ya da kişilerde korku, kaygı veya panik yaratabilecek tarzda;
     a) Yangın çıkaran,
     b) Bina çökmesine, toprak kaymasına, çığ düşmesine, sel veya taşkına neden olan,
     c) Silâhla ateş eden veya patlayıcı madde kullanan,Kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(2) Yangın, bina çökmesi, toprak kayması, çığ düşmesi, sel veya taşkın tehlikesine neden olan kişi, üç aydan bir yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

Adres ve iletisim:
Galeria Is Merkezi no 409/ADANA         tel..0 532 223 36 83

Bursa Osmangazi

Bursa Osmangazi

cross