1991'den Bugüne

IBB nin Engelli Bakim Merkezi kurmayarak ihlal ettigi KANUN maddeleri...

                         Istanbul Buyuksehir Belediye Baskanligina,
                         (Sn Baskan Kadir Topbas bilgilerine sunulmustur)
                 
                  Ne IBB olarak kurumunuzun ne de Istanbul ilcelerinin (bu gorevi IBB nin ustlenmis olmasindan dolayi) cogunun RM leri olmadigi gibi kor, topal, sakat ve magdur hayvanlar icin hic bir bakim merkezi bulunmamaktadir.
                  Istanbul'un tum ilcelerinden kopek toplama ve tum ilcelere bu konuda hizmet verme iddiasindaki belediyeniz, kendisi yapmadigi gibi ilcelerin yapmalarini onleme durumunda olmaktadir.
                  5199 sayili yasanin 4. Maddenin j fikrasi acikca  "Yerel yönetimlerin, gönüllü kuruluşlarla işbirliği içerisinde, sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların korunması için hayvan bakımevleri ve hastaneler kurarak onların bakımlarını ve tedavilerini sağlamalari" konusunu hukme baglamistir.
                  Belediyeniz bu maddenin geregini yapmamakta, "sahipsiz ve gucten dusmus hayvanlarin yani kor,topal, sakat ve magdur hayvanlar korunmasi icin icin bakim merkezi" olusturmamaktadir.
                    Bu baglamda asagidaki Hayanlari Koruma Kanununun 1. ve 4. maddeleri belediyenizce acikca ihlal edilmektedir: 
MADDE 1. - Bu Kanunun amacı; hayvanların rahat yaşamlarını ve hayvanlara iyi ve uygun muamele edilmesini temin etmek, hayvanların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarını, her türlü mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamaktır.              
MADDE  4. - Hayvanların korunmasına ve rahat yaşamalarına ilişkin temel ilkeler şunlardır:
a) Bütün hayvanlar eşit doğar ve bu Kanun hükümleri çerçevesinde yaşama hakkına sahiptir.
b) Evcil hayvanlar, türüne özgü hayat şartları içinde yaşama özgürlüğüne sahiptir. Sahipsiz  hayvanların da, sahipli hayvanlar gibi  yaşamları desteklenmelidir.
c) Hayvanların korunması, gözetilmesi, bakımı ve kötü muamelelerden uzak tutulması için gerekli önlemler alınmalıdır.
j) Yerel yönetimlerin, gönüllü kuruluşlarla işbirliği içerisinde, sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların korunması için hayvan bakımevleri ve hastaneler kurarak onların bakımlarını ve tedavilerini sağlamaları ve eğitim çalışmaları yapmaları esastır.                
                 Yasa hukumleri cercevesinde cevaplanmasi gereken sorularimiz:
                 1. Belediyeniz yasada belirtildigi gibi sahipsiz ve gucten dusmus hayvanlar icin nicin hayvan bakimevleri ve hastaneler kurmamaktadir?
                 2. Belediyeniz bu tur hayvanlari nereye koymaktadir:
                Sorularimiza iliskin 4982 ve 3071 sayili yasa geregi bilgi ve cevap verilmesini emir ve musaadelerinize saygilarimizla arz ederiz.
                                                     Nesrin Citirik
              HAYTAP Hayvan Haklari Federasyonu uyesi DOHAYKO Genel Sekreteri
TC kimlik..13230091212
Adres:Adana Galeria no 409 ADANA
Tel. 0 532 223 36 83
Dağıtım: 
BIMER, Istanbul Valiligi, Istanbul il hayvan koruma kurulu, Istanbul Il Cevre Mudurlugu, Istanbul Ilceleri Kaymakamlik ve Belediyeleri, HAYTAP Hayvan Haklari Federasyonu, DYBD platformu, Ilgili Basin Kuruluslari  
______________________________________________________________________

Ek... Konuya iliskin IBB ile onceki  yazismalar                                                    

http://haytap.org/index.php/201004282587/bilgi-edinme-yasasi-kapsaminda-dilekce-ornekleri/24-saat-hayvanlara-hizmet-verdigini-iddia-eden-istanbul-buyuksehir-belediyesine-yazilan-dilekce

24 Saat Hayvanlara Hizmet Verdigini Iddia Eden Istanbul Buyuksehir Belediyesine Yazılan Dilekce

 

Konu: 24 saat hasta ve yarali hayvanlara tedavi yaptigini iddia eden IBB nin cevaplamasi gereken sorularimiz hk.
Istanbul Buyuksehir Belediye Baskanligina,
(Belediye Baskani Sayin Kadir Topbas bilgilerine de sunulmak uzere)
Asagita EK 1 de bulunan belediyenizin resmi yazisinda, belediyenizin "24 saat toplama ekibi oldugunu, isirma, trafik kazasi gibi olaylara aninda mudahale ettiginizi, topladiginiz kopeklerden hastaligi olanlari tedavi eder" ifadesi vardir.
Oysa belediyenizin sadece iki adet bulunan TUZLA ve HASDAL RM lerinde sadece kisirlastirma yapildigini, trafik kazali veya baska hastaliklar icin mudahale ekip ve ekipmaninizin bulunmadigi, ayrica uzun tedavi gerektiren hastaliklar icin zaten uygun yerlerinizin bulunmadigi acik ve ortada olan bir gercektir.
Sorularimiz:
1. Gece veya hafta sonunda aldiginizi iddia ettiginiz trafik kazali kopeklere hangi veteriner hekim nerede bakmakta, ameliyat etmekte ve mudahale etmekte oldugunun bilgisini talep ediyoruz.
2. Yasada ilacli tufekle olan toplamanin veteriner hekim kontrolunde yapilmasi hukmu var iken, sizin 25 saat calisan toplama ekiplerinizde hangi veteriner hekimlerin gorev yaptigini isim olarak tarafimiza bildirilmesini talep ediyoruz.
3. "Toplanan kopeklerden hastaligi olanlari tedavi eder" cumlenizden, "hangi hastaliklari tedavi ettiginizi" tek tek hastalik adi bildirerek cevaplamanizi talep ediyoruz.
4. HASDAL ve TUZLA RM lerinizde trafik kazali, yaralanmis, kirik vakali kopek ve kedilere mudahale edecek ekip ve ekipman var midir? 24 saat toplama yapildigi icin bu iki merkezde de gece nobetci veteriner hekim var midir?
5. Bu yaptiginizi iddia ettiginiz tedavi sonrasinda kor, magdur, sakat, iki-uc bacakli kalan hayvanlari uyutuyor musunuz, ormanlara mi atiyorsunuz, bunlari yapmiyorsaniz nerede muhafaza ediyorsunuz?
Sorularimiza bir devlet kurumunun ciddiyetine yakisir, dogru ve durumu acikca belirten "vaziyeti idare etmeye yonelik olmayan net cevaplar" alincaya kadar, sorgulama yazilarimiza devam edecegimizin bilinmesini,  4982 sayili bilgi edinme kanunu geregi bilgi verilmesini emir ve musaadelerinize saygilarimizla arz ederiz.
Nesrin Citirik
HAYTAP Hayvan Haklari Federasyonu uyesi DOHAYKO Genel Sekreteri
____________________________________________________________________________
EK...1
Sayın Nesrin ÇITIRIK
Başvurunuz Veteriner Hizmetleri Müdürlüğümüz tarafından değerlendirilmiş olup, cevabi yazısı ekte sunulmuştur. Bilgilerinize sunar esenlikler dileriz.
İBB HALKLA İLİŞKİLER
16/02/2010 tarih 80657 sayılı bimer başvurunuz hk
T.C.
İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü
Sayı  : M.34.0.İBB.0.19.54-622.02 / TN:                                                             ...../...../2010
Konu: Şikayet
Sayın……………………………………….
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sokak hayvanlarına yönelik çalışmalarını 5216 sayılı yasanın belirlediği sınırlar dahilinde yapmaktadır.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sokak hayvanlarına yönelik çalışmalarını 5199 sayılı yasa ve ilgi yönetmelik çerçevesinde sokak hayvanlarını toplar hastalığı olanları tedavi eder, kısırlaştırır, aşılar ve tedavisi biten hayvanları sahiplenmek isteyenlere bu hayvanları ücretsiz olarak sahiplendirilir. Sahiplendirilemeyenler ise alındıkları ortama tekrar bırakılır.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi yasalarla kendine verilen yetkileri kullanmak için kurumlara haber vermesi söz konusu değildir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi mesai saatleri dışında da köpek toplama ekiplerimiz mevcut olup, ısırma, trafik kazası gibi olaylara anında müdahale etmemizi sağlamaktadır.
Bilgilerinize rica ederim.
Hasan GENÇDAL Veteriner Hizmetleri Müdürü
..../…./2010     Raportör          : S.ATEŞ
…./..../2010     Müd.Yrd.        : R.ZAFER
_____________________________
EK ... 2
Tarih.. 14.02.2010
Konu: IBB nin mesai saatleri disinda kopek toplama veya hayvan almasi hk
Istanbul Buyuksehir Belediye Baskanligina,
1. Istanbul Buyuksehir Belediyesi, mesai saatleri disinda kopek toplama yapmakta midir?
2. Mesai saatleri disinda ve geceleri kopek toplama veya hayvan alma ekibiniz ve arabaniz var midir?
3. Mesai saatleri disinda ve geceleri icin  kopek alma ekibiniz varsa basinda hangi veteriner hekim ile bu toplamayi yapmaktadir?
4. Mesai saatleri disinda ve geceleri kopek alma durumunuz varsa, bunun sebebi nedir
5. Hangi ilcelerden kopek aliyorsunuz, ilceleden kopek alma durumunda ilce belediyeleri ile kayit veya haberlesme sisteminiz var mi? Kuduz karantinasi olan ilcelerden kopek aliyor musunuz?
6. Son 1 yil icinde mesai disinda topladiginiz kopek sayisi kactir? Hangi ekip ve hangi veteriner hekim kontrolunde bu kopekler toplanmistir?Sorularimiza madde madde olmak kaydi ile 4982 sayili bilgi edinme kanunu ve 3071 sayili dilekce hakki kanunu geregince yasal suresi icerisinde cevap verilmesini , aksi takdirde basbakanlik bilgi edinme ust kuruluna sikayette bulunacagimi bilgilerinize arz ederim.
Saygılarimizla  Nesrin Citirik TC.Kimlik No:...
Dağıtım: 
Istanbul Il Cevre Mudurlugu, Istanbul Buyuksehir Belediyesi, Istanbul Valiligi, Istanbul il hayvan koruma kurulu,  HAYTAP Hayvan Haklari Federasyonu, DYBD platformu, Ilgili Basin Kuruluslar

cross