1991'den Bugüne

Konya' nın Çumra İlçesi' ndeki köpek katliamı hakkında

Muracaat BIMER sitesi uzerinden ayrica yapilmistir.

Cumra Kaymakamligina,

Cumra ilcesinde sabah saat 07.00 sularinda, belediyenin zabita gorevlileri ellerinde tufeklerle sokaklarda kopekleri vurmuslardir. Olaya tepki gosteren bir duyarli vatandasa ise belediye zabitalari "Vurmayalim da cocuklarimizi mi isirsinlar, halktan aksama kadar telefon geliyor, karisma isimize, git isine" seklinde cevap vermislerdir.
Sehirde gorustugumuz baska gorgu taniklari da, zabitalarin bu hayvanlari vururken nese ile gulup sakalastiklarini ifade etmislerdir.

Kan icindeki kopekler, can cekisir vaziyette sokakta birakilmis, sonra vatandasin "cocuklar gorur" tepkisi uzerine toplamislardir. Olaya tepki gosteren duyarli vatandas ise belediyede muhatap bulamamistir.

5199 sayili yasa geregi olan kisirlastirma ve rehabilitasyon merkezini kurmayi beceremeyen belediye, hayvanlari ahlaki ve insani olmayan ilkel bir yaklasimla vurarak oldurmeyi becermektedir.

5199 sayili yasanin ihlalinin yaninda, meskun mahalde atesli silah kullanilmasi ile TCK da ihlal edilmistir.
Cumra Belediyesinin meskun mahalde atesli silah kullanarak bu sucu isleyen zabita gorevlileri hakkinda Cumra Ilcesi Emniyet Mudurlugunce adli ve kaymakamliginizca da idari sorusturma acilmasini, bu kisilerin bu silahlari kullanirken insan hayatini da tehlikeye atmalari nedeniyle emniyet makamlarinca silahlarina el konmasini talep ediyoruz.

Kurumunuzca yapilacak islemler tarafimizca takip edilecek, gereginin yapilmamasi durumunda, konu Icisleri Bakanligi Emniyet Genel Mudurlugune de aksettirilecektir.

Muracaatimiza 4982 ve 3071 sayili yasalar geregi cevap verilmesini emir ve musaadelerinize saygilarimizla arz ederiz.

Nesrin Citirik                           
HAYTAP Hayvan Haklari Federasyonu uyesi DOHAYKO Genel Sekreteri

Ek 1... Konya Valiligine olan muracaat..
Ek 2....Belediye zabitasi tarafindan vurulmus kanlar icindeki kopek resmi

Dagitim… BIMER, TBMM Cevre Komisyonu Baskanligi, Icisleri Bakanligi Mahalli Idareler Genel Mudurlugu, Cevre ve Orman Bakanligi Doga Koruma Milli Parklar Genel Mudurlugu, Konya Il Hayvan Koruma Kurulu Baskanligina, Konya Valiligine, Konya Veteriner Hekimler odasi,Konya Il Cevre Mud., Konya B.Sehir Belediyesi, Konya Il Tarim Mudurlugu, Konya Il Jandarma Komutanligi, Konya Il Emniyet Mudurlugu, Çumra Belediyesi, Cumra Ilce Emniyet Mudurlugune, Basin Kuruluslarina, Hayvan Koruma Gruplarina

TC Kimlik.. 13230091212
Adres.. Galeria no 409  ADANA
0532 2233683


EK 1

Not. Bu muracaat BIMER e dogrudan da yapilmistir.
Müracaat tarih ve No:17.11.2009/344256
Tarih :17.11.2009
Konu : Konya' nin Çumra ilçesindeki köpek katliamı hk.

T.C KONYA VALİLİĞİNE ;

İstanbul' dan misafirlik için Konya' nın Çumra İlçesine gelen Filiz Şahin silah sesleri ve köpek çığlıkları üzerine dışarıya çıktığında köpeklerin zabıtalar tarafından vurulduğunu ve ölüp ölmedikleri bile kontrol edilmeksizin çöp konteynırlarına atıldığını görür.Bunlardan birinin fotoğrafını da çeker. Kendisiyle istenirse 0537 216 76 36 telefondan iletişime geçilebilir. Ekte yer alan fotoğraf kanıt olarak kendisi tarafından sunulmuştur.

Bu katliamla ilgili olarak ;

Hayvanları Koruma Kanunu'nda belirtilen Kanun No: 5199  Kanun Kabul Tarihi: 24/06/2004 Resmi Gazete Tarihi: 01/07/2004 Resmi Gazete Sayısı: 25509

AMAÇ
Madde 1 - Bu Kanunun amacı; hayvanların rahat yaşamlarını ve hayvanlara iyi ve uygun muamele edilmesini temin etmek, hayvanların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarını, her türlü mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamaktır.

KAPSAM
Madde 2 - Bu Kanun, amaç maddesi doğrultusunda yapılacak düzenlemeleri, alınacak önlemleri, sağlanacak eşgüdümü, denetim, sınırlama ve yükümlülükler ile tabi olunacak cezai hükümleri kapsar.

Görgü tanığı bu son derece üzücü olayla ilgili ;

Daha önce Konya ve ilçelerinde yaşanmayan hayvanlara karşı bu şiddet ve itlaf olaylarının son zamanlarda neden artış gösterdiğinin,kişi veya kişilerin bu yasaya aykırı yaptığı suçun (katliamın) acilen incelenmesi, denetlenmesi ve tekrarının olmamasını sağlayacak,suçlu kişilerin caydıracak şekilde cezaya tabii tutulmasını ve tarafımıza bilgilendirilmesini arz ederim.

Selma Turan
HAYTAP HAYVAN HAKLARI FEDERASYONU KONYA TEMSILCISI
KONYA DOĞAYI VE HAYVANLARI KORUMA DERNEĞİ BAŞKAN YARDIMCISI
YEREL HAYVAN GÖNÜLLÜSÜ

TC.26818878648 
İhbarda bulunan kişi:

FİLİZ ŞAHİN

Dagitim… BIMER, TBMM Cevre Komisyonu Baskanligi, Icisleri Bakanligi Mahalli Idareler Genel Mudurlugu, Cevre ve Orman Bakanligi Doga Koruma Milli Parklar Genel Mudurlugu, Konya Il Hayvan Koruma Kurulu Baskanligina, Konya Veteriner Hekimler odasi,

Konya Il Cevre Mud., Konya B.Sehir Belediyesi, Konya Il Tarim Mudurlugu, Konya Il Jandarma Komutanligi, Konya Il Emniyet Mudurlugu, Çumra Belediyesi, Çumra Kaymakamligi, Hayvan Koruma  Kurulu

Konya

Konya

cross