1991'den Bugüne

Nigde Belediyesi Baskanligi'na.Katledilen sahipsiz hayvanlar icin sorusturma istemi.

Tarih  : 28.07.2009
KONU : Nigde Belediyesi tarafindan  katledilen sahipsiz hayvanlar icin sorusturma istemi.

Nigde  Belediye Baskanligina,

Tarafimiza, Ilinizde gece yarisi Belediyenize ait olan 51 AR 153 plakali arac ile yapilan katliamda oldurulen kopeklerin resimleri ve yaralanan yavru kopegin resmi ulastirilmistir.

 

          Bu baglamda asagidaki sorularima cevap verilmesini talep etmekteyim.

          1- Bu katliam emrini Belediyenizde hangi yetkili vermistir?

          2- 51 AR 153 plakali araci olay gunu kim kullanmaktadir?

          3- Zabita arabasi hangi amirin emri ile boyle bir cinayet islemistir?

          4- Bu arac gece gorevlerine cikmakta midir ve hangi gorevle gece cikmaktadir?

          5- Konu ile ilgili olarak Belediyeniz dahilinde sorusturma acilacak midir?

          6- Ilınızde Hayvan Bakim merkezi var midir? Sayet varsa mevcut kopek sayisi nedir?      

          7- Kisirlastirma, asilama ve alindiklari yere birakilma calismasi yapiliyor mu?

Ayrica ;        

5199 sayili Hayvanlari Koruma Kanunu Hayvanlarin Korunmasina Dair UygulamaYonetmeliginin DORDUNCU kisminin BIRINCI bolumunun "b"sikkinda toplama ekiplerinin donemsel olarak egitimden gecirilmeleri, "d" sikkinda ise uyusturucu tufek ile olan yakalamalarin ancak veteriner hekim denetiminde yapilacagi belirtilmistir.

          Yasaya gore, donemsel egitimden gecmeyen ekiplerin toplama yapmasi ve "ekibin basinda veteriner hekim olmadan uyusturucu tufekle toplamanin" yapilmasinin suc teskil ettigi acikca gorulmektedir.

          1. Belediyeniz toplama ekipleri "hangi tarihlerde, kimler tarafindan, teorik ve pratik olarak hangi mufredat ile hangi konularda" egitime tabi tutulmuslardir, bu egitime iliskin yazili belge ve kayitlar icin tarafimiza bilgi verilmesini talep ediyoruz.

          2. Belediyenizde yakalamada kullanilan kafes veya ag sistemi var midir? Varsa resimlerinin tarafimiza ibraz edilmesini talep ediyoruz. Yoksa uyusturucu tufek ile yakalama yapan ekiplerin basinda "hangi veteriner hekimler" gorevlendirilmistir, isimlerinin ve calisma saatlerinin tarafimiza bildirilmesini talep ediyoruz.

          3. Toplama ekiplerinin kullandigi arabalarin plaklarinin ve toplama isleminin hangi saatler arasinda yapildiginin tarafimiza bildirilmesini talep ediyoruz.

          4. Mesai saatleri disinda yapilan toplama islemi varsa, hangi saatler arasinda "hangi ekibin ve hangi veteriner hekimin" gorevlendirildigini ve "hangi plakali araba" ile toplamaya ciktiklarinin tarafimiza bildirilmesini talep ediyoruz.

          Yukaridaki sorularimiza 4982 ve 3071 sayili yasalar geregi kanuni suresi icinde net bilgiler ve cevap verilmesini, aksi takdirde Basbakanlik Bilgi Edinme Merkezine sikayette bulunacagimizi bilgilerinize saygilarimla arz ederim.

Saygilarimizla
Zeynep Tekin
TC.39557040856

 

Ek: 1-Oldurulen kopeklerin uzaktan pencereden bir vatandas tarafindan cekilmis resimleri

     2-5199 sayili yasanin Uygulama Yonetmeliginin ilgili maddeleri

     3-Konu hakkinda tarafimiza iletilen mail.

 

Dagitim: Basbakanlik Bilgi Edinme Birimi BIMER, TBMM Cevre Komisyonu Baskanligi, TBMM Dilekce Komisyonu Baskanligi,  TBMM Tarim Komisyonu Baskanligi, Tarim ve Koyisleri Bakanligi Koruma Kontrol Genel Mudurlugu, Cevre ve Orman Bakanligi Doga Koruma Milli Parklar Genel Mudurlugu, Icisleri Bakanligi Mahalli Idareler Genel Mudurlugu,    Nigde Il Cevre ve Orman Mudurlugu,  Nigde  Valiligi, Nigde Belediyesi,  Nigde Il Emniyet Mud., Nigde Il Jandarma Kom., Nigde Milletvekilleri, Ilgili Basin Kuruluslari, Hayvan koruma platformlari

Ek 2.

HAYVANLARIN KORUNMASINA DAİR UYGULAMA YÖNETMELİĞİ
(12.05.2006 tarih ve 26166 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır)

http://dohayko.org/index.php?option=com_content&task=view&id=203&Itemid=29

DÖRDÜNCÜ KISIM
Sahipsiz ve Güçten Düşmüş Hayvanların Toplatılması, Bakılması ile
Geçici Bakımevlerinin Çalışma Usul ve Esasları

BİRİNCİ BÖLÜM
Sahipsiz ve Güçten Düşmüş Hayvanların Toplatılması ve Bakılması

Sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların toplatılması
MADDE 20 – (1) Sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanlar aşağıdaki esaslara göre toplatılır:

a) Belediyelerde sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanların toplatılması için ihtiyacı karşılayacak bir toplama ekibi kurulur.

b) Belediyeler tarafından, hayvan toplama ekiplerinin kurulması, bu kişilerin ehil kişilerden oluşması ve dönemsel olarak sorumlu veteriner hekimce eğitime tutulmaları sağlanır.

c) Eziyet edilmeden toplanılacak veya toplattırılacak sahipsiz hayvanlar, nakliye araçlarında kafesler içerisinde geçici bakımevlerine kısırlaştırılıp ve aşılattırıldıktan sonra tekrar geri bırakılmaları için nakledilir. Toplanan hayvanların nakil esnasında herhangi bir zarar görmemesi için tüm önlemler alınır.

ç) Gönüllü kuruluşlar, belediye ile işbirliği yaparak bu Yönetmelik hükümlerine uygun olarak sahipsiz hayvanları toplayabilir.

d) Sahipsiz hayvanlar öncelikle kafes ve ağ ile yakalanır. Bu metotlarla yakalamanın mümkün olmadığı durumlarda yakalama sopasıyla da yakalama yapılabilir. Uyuşturucu tüfek uygulamaları ile yakalama ancak veteriner hekim kontrolü altında yapılır.
{gallery}kurumlara_yazilar/nigde{/gallery}
cross