1991'den Bugüne

Onemli bir kurumsal calisma ornegi: Rize Cayeli, HAYTAP Oncesi ve Sonrasi,‏

Sevgili Arkadaslar,
Rize Cayeli'nden Leyla Hn beni ilk aradiginda cok umutsuzdu. Halkin ve kurumlarin hayvanlara nasil dusman gibi baktiklarini anlatiyordu ve cok uzgundu,
cok caresizdi. Tipki hepimizin ilk baslarda oldugumuz gibi.
Kendisine YAPILACAKLARI anlattim, tek tek. Ben ve arkadaslarimiz onunla surekli yazistik, bir nevi egitim yaptik. O bir ogretmen oldugu icin, yapilmasi gereken her seyi en kisa surede en iyi sekilde yerine getirdi.
HAYTAP sonrasi Cayeli'nde hayvanlar icin DEGISIMLERI Leyla hanim asagida tek tek yaziyor. Telefonlar artik onun sevinc ve mutluluk dolu sesi ile aciliyor.
Yazi uzun ama okuyun, hatta saklayip bu konuya ilk giren arkadaslara ORNEK olmasi acisindan yollayin.
Leyla hanim, sadece tek tek hayvanlari kurtarmaya degil, ayni zamanda onlar icin guvenli bakimevi ve guvenli sokaklar icin de mucadele ediyor.
Tum devlet kurumlarini harekete geciriyor.
Tam Baskanimiz Ahmet Kemal Senpolat'in istedigi gibi bir BASARI oykusu bu, bir SEVGI ve AZIM oykusu.
Daha yolun cok basindayiz ama hizla ilerleyecegimizden, sadece Cayeli degil tum bolgeyi kurtaracagimzdan eminim. Zaten hemen Rize'de de kendi basina mucadele veren arkadaslara ulastilar.
Umut, sevgi, kararlilik, sebat, bilgi, hedefe kilitlenmek, toplumu ve basin kuruluslarini arkamiza alarak DEVLET KURUMLARINI calistirmak, kamuoyu olusturmak..
Bunlari kisa surede en iyi sekilde uygulayan Leyla Kahraman ve sevgili kardesi Nilufer Celik Okur'a ve onlara destek veren tum HAYTAP uyelerine sonsuz sukran duygularimla...
Selam ve sevgilerimle... nesrin/ HAYTAP/ DOHAYKO

---------- Yönlendirilmiş ileti ----------
Kimden: leyla kahraman <[email protected]>
Tarih: 14 Nisan 2012 00:07
Konu: çayelinde yapılan çalışmalar
Kime: [email protected]

Merhaba
Ben Leyla Kahraman 30 yaşındayım Çayelin’de öğretmen olarak görev yapıyorum. Hayvanları çok seviyorum.
Fakat onlar için yapabildiğim şeyler çok azdı. Bir gün okuldan öğle yemeğine gelirken kapının önünde bir köpek gördüm ve bacağı şişmişti galiba kırıktı, onu o halde bırakamazdım. Bırakmadım da fakat mahallelinin baskısı çok fazlaydı ve köpeği mahallede istemedikleri gibi bizim bakmamıza da mani oluyorlardı.
Bir köpek mahallede  barınamadı oysa masum ve savunmasız bir candı. Sürekli tehdit etmeler bu hayvan buradan gidecek yoksa öldürürüz, sıcak su atarız sürekli bize şikayetler. Ama biz bu sözleri duymazdan geldik ve ne yapabiliriz bunu düşündük.
Artık bu masum hayvanın hayat güvencesi tehlikedeydi. Gece gündüz bu köpeği düşünüyordum ve hasta oldum iş yerinden o gün izin alıp eve geldim. İstirahat etmem gerekliydi ama ben dinlenemezdim bu hayvan için bir şeyler yapmam gerekiyordu ama ne yapacağımı da bilmiyordum.
Taki HAYTAP la tanışana kadar. O gün internette HAYTAP ı gördüm ve hemen iletişime geçtim. Beni Nesrin Hanıma yonlendirdiler ve kutsal mücadelemiz başlamış oldu.
Bu mücadeleye biz burada iki kardeş başladık, ne yapabilirdik hiç bir fikrimiz yoktu.
1) Nesrin Hanım ve diğer Haytap üyelerinin de rehberliği ile ilk önce bulunduğumuz okullarla başladık. Bize gönderilen afiş ve broşürleri okullarımıza astık, tüm öğretmen arkadaşlarımıza sınıflarına asmaları için dağıttık.Öğrencileri bu konuda bilgilendirmelerini istedik.
2) Kendi  okulumda hayvan sevgisi  adlı kompozisyon yarışmaları düzenlemeye başladım.
3) Rehber hocamızın da desteği ile veli ve öğrencileri bilgilendirmek amaçlı seminerler planladık.
4) Daha sonra bu uygulamayı Çayeli nin tüm okulları arasında gerçekleştireceğiz.
5) Resim yarışmaları düzenleyeceğiz ve okulumuzdaki fotoğraf kulübünün oluşturduğu sokak hayvanlarının fotoğraflarından oluşan bir sergiyi Çayeli nin merkezinde sergilemeyi planlıyoruz.
6) ilk işimiz tüm çevreye afişleri yapıştırmakla başladı.Görsellik çok önemliydi.Bir farkındalık yaratabilmek için kişilerin fazla bulunduğu marketlere,dükkanlara,pastanelere vs... izin alabildiğimiz her yere yapıştırmaya başladık.
7) Belediyeye giderek bu hayvanlarımızın durumunu düzeltmek için yapılabilecekleri görüştük fakat bizden sonra çevredeki olan hayvanlarda ortadan kayboldu büyük ihtimal bir yere götürülüp bırakıldı.Ama biz pes etmedik emniyetle görüşmeye gittik ve emniyetten de olumlu cevaplar aldık.
8) Müftülüğe gittik ve Cuma namazlarında hayvan sevgisi, hayvanlara merhamet konularının da vaaz olarak verilmesini istedik. Müftü Bey olumlu yaklaştı.
9)Biz belediyeyi ziyaret etmeye devam ettik.Çünkü süreklilik önemliydi.veeeeeeeeeee dün bize barınak yapılabilmesi için bir yer gösterildi.Bu inanılmaz bir şeydi.daha bu yola çıkalı bir ay bile olmamıştı ve  geldiğimiz nokta süperdi.
Ben her şeyden ümidimi kaybetmişken HAYTAP ile tanıştım ve sonuç bu. Sakın ümidinizi kaybetmeyin yapabileceğimiz çok şey var önce buna inanın ve o masumların, dilsizlerin sesi olun bu işe gönül verin.
Gerisi kendiliğinden geliyor zaten. Biz iki kardeş mücadeleye başladık ve bu duruma kolay gelmedik. Mahallede üstümüze balkondan soğanları attılar pes etmedik, tehdit ettiler pes etmedik dışarıda bu vicdansız insanlarla uğraşmanın yanında evde de sorunlar yasadim.
Cünkü burada gurbetteydik ve yapabileceğimiz fazla bir şey yoktu diye düşünüldü. Ben hep hayvanları tercih ettim çünkü onların bize ihtiyacı vardı.
Açta kalsa, susuzda kalsa, işkenceye de maruz kalsa sığınabileceği kimseleri yoktu.  Burada barınağı açıp hayvanlarımızı burada huzurlu bir yuvaya teslim edeceğimiz günleri de görürüz.
Hiç bir zafer kolay kazanılamaz mücadele etmemiz gerekiyor ve bu mücadelemiz ağzı dili olmayan masum savunmasız hayvanlarımızın mücadelesi her şeye değer inanın .
Onların bir masum bakışı her şeye değer.
Haytapla tanışmadan önce sırf hayvanlara barınak açabilmek için 2 tane yarışma programlarına başvurdum. Çünkü yapabileceğim başka bir şey yok sanıyordum ve belediyelerin bu hayvanlara barınak sağlama gibi bir görevi olduğu konusunda hiçbir bilgim yoktu.

Ben bir sıfırdan başladım ama inandım ve bu hayvanların bana verdiği sevgilerinin de gücüyle bu gün bu noktaya geldik.
Umarım daha güzel günler ide göreceğiz.
Başta Nesrin Hanım olmak üzere tüm HAYTAP  gonullulerine bizi bu mücadelemizde yalnız bırakmayan tüm hayvan sever dostlarımıza sonsuz teşekkürler.
İyi ki varsınız.
Çayelin den kucak dolusu sevgiler saygılar…
SEVİN VE İNANIN TEK FORMÜL BU
Leyla Kahraman

Nilufer Celik Okur (Kardesim)

cross