1991'den Bugüne

Haytap ''TRAKYA İMDAT TURU'' ekibi 5. Gün İgneada ve çevre köyler

Haytap ''TRAKYA İMDAT TURU'' ekibi 5. Gün İgneada ve çevre köyler

Trakya İmdat Turunun 5. gününde Kırklareli'nin İğneada ilçesi ve köyleri ziyaret edildi. Trakya İmdat Turu ekibini İğneada'da , İğdeada Doğal Ekosistemi Koruma Bölgesel Yaşamı Destekleme Derneği karşıladı. 

HAYTAP "Trakya IMDAT Turu" Nesrin Çıtırık başkanlığındaki ekibi Haytap Baskani Av. Ahmet Kemal Senpolat, Luleburgaz HAYTAP Temsilcisi Av. Ilknur Devrim Kantarci, Trakya Temsilcisi Sukran Sunc ve ekip uyeleri ile birlikte Igneada Belediye Baskani Tahir Isik'i ziyaret etti. Sokaklarinda sayisiz kopek olan Igneada'da yogun kisirlastirma yapilmasi icin kısırlaştırma merkezi kurulması için görüşüldü. 
Baskanla birlikte 15 eylulde kurulacak olan bu istasyonun yapilacagi yer ziyaret edildi. 
Baskan Igneada da bulunan hayvanlarin cogunun agresif olmadigini, onlari barinaklara hapsetmek degil, sokaklarda guvenli yasamalarının saglanmasi geregine inandigini ifade etti. HAYTAP Ekibi baskana Mobil aracla kisirlastirmanin sakincalarini ifade edince, baskan da tamamen ayni fikirde oldugunu, mobil klinikle kisirlastirma yaptirmayi hic dusunmedigini net bir sekilde soyledi. HAYTAP olarak kendisine bu gorusu icin ayrica tesekkur edildi.
Ayrica yorede buyuk dert olan yazlikcilarin terk ettigi hayvanlar icin BENI TERK ETME afislerinden yaptirmayi kabul etti. HAYTAP Luleburgaz Temsilcisi Ilknur Devrim Kantarci belediye için afis ve brosurlerin yapilip astirilmasini ustlendi. Veteriner Hekim Burcu Isikalp ise kisirlastirma calismalarini yurutecek. Baskan ziyaretinden sonra Igneada'nin bir kısmında zehirleme ve hayvanlara kotu muamele yapilan koyleri ziyaret edildi.
Belediye başkanı ziyaretinden sonra , Limanköy , Beğendik, Sisliova ve Avcılar köylerine gidildi. Yaşam arabası köylerde anons yaparken köy kahvesinde köy halkı ile konuşuldu broşür ve afişler dağıtıldı. 
Beğendik köyünde hayvan hakkı savunucusu bir aile olan MAŞAOĞLU ailesinin çiftliğine konuk olduk, Maşaoğlu ailesi çiftliklerinde sokaktan sahiplendikleri 6 köpeğe bakıyorlar. Ekibimizi çok sıcak karşılayan Pervin hanım ve kızı Buse HAYTAP'a çalışmalarından dolayı teşekkür etti ve kendilerinin de hayvan hakları konusunda yapabilecekleri çalışmalara katılmaya hazır olduklarını ifade ettiler. 
Sisliova cami imamı Muhammet Kucak konuya çok duyarlı olduklarını ifade etti ve vaazlarında sürekli olarak hayvanlara eziyet edilmemesi onlara iyi bakılması ve iyi davranılması yönünde bilgilendirme yaptığını söyledi. Ayrıca Sisliova azası Şemsettin ARPACI ile de görüşüldü ve halkın hayvan hakları konusunda daha duyarlı olması için çalışmalar yapmaya davet edildi. 
Ardından Avcılar köyüne geçildi köy halkı ve köy imamı Recai ÇOLAK ile görüşüldü. 
Köy ziyaretlerinin ardından İğneada'ya dönüldü. 
Bu güne kadar hep ölüm itilaf haberleri aldığımız İğneada'dan, bundan sonra umutlu mutlu haberler alacağımızı umuyoruz. Konuyu bölgedeki gönüllülerimiz ve biz takip edecek sizlere konuyla ilgili güzel haberleri ileteceğiz.

 

cross