1991'den Bugüne

Trakya İmdat Turu 14. Gün Edirne - Keşandayız!

Haytap Trakya İmdat Turu ekibi, yola çıkışlarının 14.gününde de  Edirne'deydiler. Edirne Sokak Hayvanlarını Koruma  Derneği üyeleri ile birlikte Edirne valisi sayın Gökhan SÖZEN'i makamında ziyaret eden ekip sayın valiye Edirne bölgesindeki hayvan hakları ihlalleri konusunda bilgi verdiler. gümrükten kaçak sokulan ve karantina süresini sağ olarak atlattıktan sonra, satılmayı ya da savcılık iznini beklerden ölen hayvanlar, barınakta yapılan lüzümsuz harcamalar ve yapılmayan tedaviler, denetlemekle yükümlü kurumların denetim eksiklileri hakkında görüş alışverişinde bulundular.

Ayrıca sayın valiye geçen sene Edirne'nin kurtuluşunda yaşanan ve uluslararası skandal haline gelen kurtuluş bayramı resmi geçitinde avcıların vermeye çalıştıkları tavşanı almayarak gösterdiği tepkiden dolayı teşekkür ettiler. sayın vali yaşanmış olan o olayın bir talihsizlik olduğunu kendi bilgisi dışında yapıldığını, bundan sonra böyle bir uygulamanın asla olmayacağını söyledi.Vali beyi ziyaretin ardından il tarım müdürlüğü, müftülük, ve milli emlak müdürlüğü ziyaret edildi.

Yerel basın ve haber ajanslarına yapılan görüşmeler  ve izlenimler hakkında bilgi verildi. Edirne Televizyonu E TV ile bir televizyon programı yapıldı.
Daha sonra yerel gönüllüler ve Edirne'li hayvan hakkı savunucuları ile vedalaşan ekip Keşan'da kendilerini bekleyen hayvan hakkı savunucuları ile buluşmak üzere yola çıktı ve Edirne'den gözleri arkada kalmadan ayrıldılar.
Bir damla yaşam aracımız ise artık yürümekte gitmekte zorlanıyor... yaşlı bir dede gibi...nefesi bitmek üzere...yenisi ile en yakın zamanda değiştirmek güçlü bir imaj vermek gerekiyor.  Ama nasıl ? nasıl ? nasıl ?

KEŞAN FAALİYETLERİ ;

Edirne'den çıkıp Keşan'a gelen ekip buradaki Hayvan Hakkı savunucuları Tülay KAHVECİ ve Gülin TOKSÖZ ile buluşulup barınağa gidildi. Karşılaşılan manzara içler acısıydı, kilitli kafeslerin içinde köpekler, pislik içinde, önlerinde yemek yok sadece küflü ekmekler atılmış hayvanlar çok zor şartlarda yaşam mücadelesi veriyorlardı.
Barınağın durumu tespit edildikten sonra, Keşan yerel basınıyla temasa geçildi ve basın mensuplarına konu ile ilgili demeç verildi.
Hayvan hakkı savunucusu gönüllüler ile ertesi gün buluşup resmi kurumları ziyaret etmek üzere anlaşıp ayrıldılar. Geceyi geçirmek için Enez'e geçen ekip yolda, o gece enez'deki köpeklerin öldürüleceği ihbarını aldı ve derhal Enez belediye başkanı ile temasa geçildi. Başkan bey ihbarın asılsız olduğunu söyledi. Haytap Trakya turu ekibi de HAYTAP'ın enez'de olduğunu bir kaç gün kalıp çevredeki yerleşim yerlerine ziyaretler yapılacağını enez'deki resmi kurumların da ziyaret edileceğini kendilerine bildirdiler.
Ege SAKİN

HAYTAP Temsilcisi

 

cross