1991'den Bugüne

Trakya İmdat Turu 21. ve Son Gün - Geliboludayız

Turun 21. ve son gününde Gelibolu'da bulunan ekip Küçükkuyu'ya geçerken uğrayıp baktıkları ve hiçbir yetkilinin ve görevlinin olmadığı barınağı tekrar ziyaret ettiler.Bu kez onları bekleyen görevliler ile karşılaştılar ve görevliler ile görüştüler.

Barınak ziyaretinin ardından telefon ile ulaşıp tanıştıkları bölgede yaşayan gönüllü Nuray hanım ile buluştular ve·kaymakamlığa geçtiler ve Gelibolu kaymakamı· sayın Namık Kemal NAZLI ile görüştüler.

Daha sonra belediyeye geçen ekip belediye başkanı Mustafa ÖZACAR ile görüştü, görüşmeye belediye veteriner hekimi Emre bey de katıldı. Ekip 3 gün önce barınağa gittiklerinde gördükleri olumsuz koşulları anlattılar ve çekilmiş fotoğrafları gösterdiler. Belediye başkanı kendisinin hayvanlara en iyi şekilde bakılmalarını emrettiğini ancak gösterdiğimiz fotoğraflar ve anlattıklarımız karşısında üzgün olduğunu, derhal gereğini yapacağını söyledi. Emre bey belediyenin tek veterinerinin kendisi olduğunu mezbaha işlerinden sorumlu olduğunu, ancak mümkün olduğunca oradaki hayvanlar ile de ilgilendiğini söyledi.

Başkan bey ile görüşmeyi tamamladıktan sonra detayları konuşmak için Emre beyin makamına geçildi. Emre bey dolabından etrafa astıracağı terketme afişlerini çıkarıp, bunları yaptırmaya bile zaman bulamadığını ama yazlıkçılar gitmeden önce yaptırıp her yere astıracağını, barınaktaki köpeklerin de görevi olmadığı halde gönüllü olarak bakımı yaptığını, anlattı.barınaktaki görevlileri devamlı uyardığını ancak kontrol etme şansı çok fazla olmadığı için söylediklerini yerine getirmediklerini, eğer Gelibolu^da barınağa düzenli gidecek bir gönüllü grubu olursa, gönüllüler ile birlikte hayvanların takibi yapabileceklerini, gönüllülerin barınağa gitmesi için belediyeden araç temin edebileceğini söyledi.

Bu görüşmelerin yapıldığı sırada, iki vatandaş tarafından bulunan yaralı bir kerkenez veterinerliğe getirildi. Yaban hayvanı olduğu için hemen Ahmet Emre KÜTÜKÇÜ'ye telefon edildi ve veteriner Emre bey , Ahmet beye kuşun durumu hakkında bilgi verdi. İki hekim görüşüp kuşun Avcılar fakültede tedavi altına alınmasının uygun olacağı kararına varınca, yaralı kuşu Haytap ekibi İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesine ulaştırmak üzere yanlarına aldılar.

Görüşmelerin ardından İstanbul'a doğru yola çıkıldı.

Ege Sakin

HAYTAP Temsilcisi

cross